Edycja 2012/2013

Podsumowanie projektu „Młodzież i filantropia” 2012/2013

13 czerwca 2013r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podsumowanie drugiej edycji projektu „Młodzież i filantropia”

Na uroczystość do Warszawy przyjechali laureaci szkolnych finałów projektu wraz z nauczycielami prowadzącymi projekt i dyrektorami szkół. Dariusz Piątek, Wicewojewoda Mazowiecki i Karol Semik, Mazowiecki Kurator Oświaty podkreślali rolę, jaką pełnią młodzi ludzie w kreowaniu naszej rzeczywistości i dziękowali za zaangażowanie. Wszystkim uczestnikom wręczyli pamiątkowe dyplomy. Jarosław Zaroń, Dyrektor Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zwrócił uwagę, że dzięki projektowi zyskali również nauczyciele, którzy podnieśli swe kompetencje zawodowe i społeczne.

Agnieszka Sawczuk, Prezes Fundacji dla Polski porównała działalność społeczną do efektu motyla - w pojęciu kultury masowej oznacza wielkie zmiany spowodowane czasem pozornie mało znaczącymi zdarzeniami. Jego ilustracją jest przypowieść, według której trzepot skrzydeł motyla w jednym miejscu świata po pewnym czasie może wywołać tornado na jego drugim końcu.

Udział w projekcie „Młodzież i filantropia” wzięło blisko 400 uczniów z 10 szkół na Mazowszu (gimnazja i licea), którzy odwiedzili, poznali i włączyli się w działalność 100 lokalnych organizacji pozarządowych. Zajęcia w ramach projektu realizowało 20 nauczycieli. Uczniowie podczas szkolnych finałów projektu prezentowali wybrane organizacje. Walczyli o 5 tys. złotych dla bohaterów swoich prezentacji.

Dzięki zaangażowaniu uczniów po 5 tys. złotych na realizację swoich działań statutowych otrzymają: Stowarzyszenie "Koniczynka" Działające na rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Umysłową (Mińsk Mazowiecki), Stowarzyszenie PSYCHOART (Ciechanów), Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki, Grójecki Klub Sportowy „Mazowsze”, Stowarzyszenie Hospicyjno – Paliatywne „Hospicjum Płockie”, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „KAI KAIROS” (Płock), Fundacja Św. Jana Jerozolimskiego (Warszawa), Hospicjum Królowej Apostołów (Radom), Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Sponsorzy nagród: Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A., Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Praska Fundacja Nauki i Kultury im. Leona Koźmińskiego, Pruchniewicz Staniszewski i Wspólnicy Adwokaci Spółka Partnerska.

Szkoły biorące udział w projekcie na Mazowszu:
1. Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
2. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
3. Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim
4. Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
5. Zespół Szkół nr 3 w Płocku      
6. Gimnazjum nr 6 im. Prof. Wł. Szafera w Płocku
7. Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Pułtusku
8. Publiczne Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów
w Radomiu
9. Społeczne Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie
10. Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia w Warszawie

* * *

4 czerwca 2013r.

Uczennice Publicznego Gimnazjum nr 13 w Radomiu wygrały 5 tys. złotych dla Hospicjum Królowej Apostołów.

Zespół w składzie: Inga, Joanna i Magdalena z klasy 3a oraz Monika i Sandra z klasy 3e działające w ramach Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu wygrały nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu „Młodzież i filantropia”, który odbył się 4 czerwca w ich szkole. Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 500zł otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja”. Pięć zespołów uczniowskich walczyło o nagrody pieniężne dla wybranych przez siebie lokalnych organizacji pozarządowych.


Fot.: Laureaci projektu "Młodzież i filantropia" w towarzystwie Dariusza Piątka - Wicewojewody Mazowieckiego i Ryszarda Fałka - Wiceprezydenta Miasta Radom.

Laureatki przedstawiły codzienną działalność Hospicjum, które otacza opieką chorych na choroby nowotworowe, ich rodziny oraz osierocone dzieci.  Wszyscy pracownicy Hospicjum to wolontariusze. Uczennice również zaangażowały się w pracę na rzecz podopiecznych Hospicjum – przygotowały i brały udział pikniku i imprezie z okazji Dnia Dziecka, prowadziły zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Po zakończeniu projektu będą systematycznie odwiedzać podopiecznych Hospicjum raz w tygodniu. Uczennice przytoczyły słowa Duszpasterza prowadzącego hospicjum, ks. Marka Kujawskiego: „Ludzie  nie są przywożeni po to, aby dzisiaj umrzeć czy jutro, ale żyją często wiele dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Jeżeli im nie pomożemy to będą cierpieć, a jeżeli pomożemy, to będą godnie żyć do końca, do ostatniej chwili”.

Ważne wydarzenie lokalne
Uczniowie pracując w 5-osobowych zespołach przygotowali i przedstawili prezentacje na temat: Radomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja”, Fundacji Dobry Duszek, Stowarzyszenia „Karuzela”. Przybliżyli historię organizacji, ich misję i cele, a także samych podopiecznych. Mówili też o swoim zaangażowaniu w pracę na rzecz organizacji – wspólnych zabawach z dziećmi, pomocy w przygotowaniu różnego rodzaju imprez, poszukiwaniu domów dla bezdomnych zwierząt czy założonym blogu. Ilustrowali swoje prezentacje zdjęciami, filmikami, odgrywali scenki. Ich zadaniem było jak najlepsze zaprezentowanie organizacji – jury oceniało umiejętności uczniów, a nie potrzeby organizacji.
Zaproszenie na finał projektu „Młodzież i filantropia” przyjęli m.in. uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy 20 radomskich szkół oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, dzięki którym uczniowie mogli zebrać niezbędne informacje oraz poczuć, ile satysfakcji i zadowolenia można czerpać z uczestniczenia w życiu swoich społeczności!
W jury konkursu zasiedli: Dariusz Piątek - Wicewojewoda Mazowiecki, Ryszard Fałek – Wiceprezydent Miasta Radom,  Teodora Słoń – Radna Miasta Radom, Maria Magdalena Szczepanik – Kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych, ks. Jacek Wieczorek  – dyrektor radia PLUS, Jakub Kupidura – uczeń PG 13 w Radomiu, członek Samorządu Uczniowskiego.
Główną nagrodę w wysokości 5 tys. zł. ufundowało Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych. Pan Krzysztof Mierzejewski ufundował wyróżnienie w wysokości 500zł, które odebrała prezes Stowarzyszenia „Nadzieja” Agnieszka Żabińska.

Przebieg projektu „Młodzież i filantropia”
Od lutego br. 22 uczniów z klas 1a, 1b, 1c, 1d, 1f, 2e, 2h, 3a, 3e, 3f, 3h, będących członkami Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu realizowało projekt pod opieką nauczycielek Iwony Pruszczyk i Izabeli Warchoł. Dowiedzieli się jak skutecznie pomagać, poznali problemy swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzyli też swoją wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, włączyli się w ich działalność, zebrali materiały i przeprowadzili wywiady. A wszystko to po to, aby móc jak najlepiej przybliżyć ich działalność podczas finału projektu i walczyć o nagrodę główną.

Zapraszamy do wysłuchania materiału w Radiu Plus Radom

* * *

22 maja 2013r.

Uczennice pułtuskiego Gimnazjum nr 2 wygrały 5 tysięcy złotych dla WOPR-u.

Alicja, Roxana, Natalia i Aleksandra z klasy II Publicznego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Pułtusku wygrały nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu „Młodzież i filantropia”, który odbył się 22 maja w ich szkole. Pięć zespołów uczniowskich walczyło o 5 tysięcy złotych dla wybranych przez siebie lokalnych organizacji pozarządowych.

Laureatki podczas swojej prezentacji wielokrotnie podkreślały jak ważną rolę pełni pułtuski WOPR na terenie „Wenecji Mazowsza”. Od ratowania zdrowia i życia ludzi przez popularyzację wiedzy nt. udzielania pierwszej pomocy i angażowanie się w różnego rodzaju imprezy o zasięgu lokalnym. Uczennice wzięły udział w kursie pierwszej pomocy organizowanym przez WOPR, by móc potem przekazać zdobytą wiedzę swoim koleżankom i kolegom ze szkoły. Zwróciły też uwagę na potrzeby organizacji związane z rozbudową bazy sprzętu ratowniczego o łodzie pontonowe i motorowe. Ich prezentacja zdobyła największe uznanie jury. Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych zasili konto Pułtuskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Symboliczny czek odebrali Prezes Wojciech Błaszczyk oraz Witold Stachnio.

Promocja lokalnych organizacji 
Pozostałe zespoły uczniowskie przybliżyły działalność innych lokalnych organizacji: Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu, Stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin „Skarb nadziei”, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pułtuskiej oraz „Pułtuskiego Klubu Wodniaków”. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli przedstawiciele prezentowanych organizacji, dzięki którym uczniowie mogli zebrać niezbędne informacje oraz poczuć, ile satysfakcji i zadowolenia można czerpać z uczestniczenia w życiu swoich społeczności! Dzięki takiej współpracy zyskują również organizacje - angażują młodzież w swoje działania, a prezentacje są świetną formą promocji ich działalności.  
Warto podkreślić, że zaangażowanie młodzieży zostało docenione przez Radę Rodziców – wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie pojadą w nagrodę na wycieczkę do Warszawy! Pan Zbigniew Kowalczyk, właściciel P.H.U. Budomur, ufundował indywidualne nagrody dla finalistek.

Przebieg projektu „Młodzież i filantropia”
Od stycznia br. uczennice i uczniowie z klas I i II realizowali projekt pod opieką nauczycielek Katarzyny Sadowskiej i Doroty Archackiej. Dowiedzieli się jak skutecznie pomagać, poznali problemy swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzyli też swoją wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, włączyli się w ich działalność, zebrali materiały i przeprowadzili wywiady. A wszystko to po to, aby móc jak najlepiej przybliżyć ich działalność podczas finału projektu i walczyć o nagrodę główną.

* * *

4 kwietnia 2013r.

Maria, Aleksandra, Zuzanna i Jan z klasy "Byle do piątku" I SLO w Warszawie wygrali 5 tys. złotych dla Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego.

4 kwietnia 14 zespołów uczniowskich z I SLO w Warszawie zaprezentowało działalność  wybranych przez siebie lokalnych organizacji pozarządowych. Walczyli o 5 tys. zł dla bohatera swojej prezentacji.

Zapraszamy na krótką foto-relację

Laureaci finału (od lewej): Marysia Stępień, Janek Kraszewski, Ola Kosycarz, Zuzia Zarębińska z klasy "Byle do piątku".

W zwycięskiej prezentacji uczniowie przedstawili działalność organizacji, która otacza opieką blisko 40 dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. W Fundacji odzyskują utracone dzieciństwo, czują się kochane, nadrabiają zaległości rozwojowe, mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Na krótkim filmie prezes Fundacji Joanna Radziwiłł przybliżyła historię organizacji, a dzieci opowiedziały o marzeniach związanych z ewentualną wygraną. Ważnym elementem dnia w Fundacji jest dziękowanie sobie za różne rzeczy - nagrodzeni otrzymują kolorowe kulki wykonane przez dzieci z modeliny. Takie same kulki przygotowali również uczniowie i na koniec swojej prezentacji rozdali wszystkim zebranym z prośbą, aby pomyśleli komu i za co mogą dziś podziękować:-)

Nagrodę publiczności wywalczyły Magdalena, Monika, Tina i Ada z klasy "Hajlajf". Zaprezentowały  Fundację Chustka, która działa na rzecz godnego życia ludzi chorujących na choroby nowotworowe. Nagrodą jest udział dwóch przedstawicieli Fundacji Chustka w szkoleniu organizowanym przez Fundację dla Polski z zakresu zarządzania finansami w organizacji pozarządowej.

Nagrodę publiczności otrzymały (od lewej): Monika Nguyen, Tina Pham, Ada Tomczuk i Magdalena Nowińska z klasy "Hajlajf" za prezentację Fundacji Chustka.

Pozostałe zespoły przybliżyły Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fundację Vis Maior, Fundację Pies Przewodnik, Fundację Sto Pociech, Stowarzyszenie Aslan, Fundację Tłocznia, Fundację "Wygrajmy Zdrowie" im. prof. Grzegorza Madeja, Fundację "Noga w Łapę", Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach, Stowarzyszenie Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat w Polsce, Fundację Moc Serca.

W przepięknych wnętrzach Starej Pomarańczarni, gdzie odbywał się finał projektu, wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele prezentowanych organizacji pozarządowych. To dzięki nim uczniowie mogli zebrać niezbędne informacje oraz poczuć, ile satysfakcji i zadowolenia można czerpać z uczestniczenia w życiu swoich społeczności! Kilkoro uczniów działało już wcześniej jako wolontariusze angażując się w pracę na rzecz innych.

Uczennice i uczniowie z I SLO w Warszawie realizowali projekt od stycznia br. – poznawali ideę filantropii, problemy swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzali też swoją wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowywania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, zebrali materiały i przeprowadzili wywiady. W projekcie udział wzięło 60 osób.

* * *

26 marca 2013r.

Młodzież z Gimnazjum nr 6 oraz Zespołu Szkół nr 3 w Płocku wywalczyła 10 tys. złotych dla lokalnych organizacji pozarządowych.

Ogromne emocje i pozytywna energia towarzyszyły finałom projektu „Młodzież i filantropia”, które odbyły się 26 marca w dwóch płockich szkołach. Młodzież prezentowała wybrane przez siebie lokalne organizacje pozarządowe i walczyła o nagrody finansowe dla nich. Uczennice z klasy IIIg Gimnazjum nr 6 wygrały 5 tys. zł dla Stowarzyszenia Hospicyjno – Paliatywnego „Hospicjum Płockie”, a uczennice klasy IIIbG Zespołu Szkół nr 3 przekazały swój czek Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kai Kairos”. 

Uczniowie płockich szkół realizowali projekt  od grudnia ubiegłego roku, a efekty swojej pracy -  prezentacje na temat wybranych organizacji, przedstawili podczas finałów projektu. Warto podkreślić, iż obie szkoły współpracują już z lokalnymi organizacjami i wspierają ich działalność np. organizując koncerty charytatywne, zbiórki potrzebnych artykułów czy nakrętek. Dzięki projektowi powiększyło się grono płockich wolontariuszy!

Gimnazjum nr 6
Zapraszamy na krótką foto-relację.
W projekcie udział wzięło 27 uczniów z klas IIa, IIIa, IIIf i IIIg, którzy pracując w zespołach przygotowali sześć prezentacji lokalnych organizacji pozarządowych. Przybliżyli działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Płocku, Stowarzyszenia Hospicyjno – Paliatywnego „Hospicjum Płockie” pod wezwaniem Św. Urszuli Ledóchowskiej, Fundacji Panaceum, Banku Żywności w Płocku, Fundacji „Ich dom” oraz PCK Zarząd Rejonowy w Płocku.

Poziom wszystkich prezentacji był bardzo wysoki. Przed jury stało nie lada zadanie! Uczniowie wykorzystali różne formy wyrazu – były wywiady, zdjęcia, scenki, piosenki, plakaty i ulotki.

W zwycięskiej prezentacji „Hospicjum Płockiego”, którą przygotowały Basia, Karolina i dwie Agaty z klasy IIIg, pojawił się nawet wiersz autorstwa Basi:

Jest takie miejsce, to nie do ukrycia,
Co zmusza człowieka do śmierci przeżycia
Gdzie człowiek bliźniemu na co dzień pomaga
Wiesz – życie na szali, największa to waga.

Nie igraj więc z losem na życia krawędzi
Dziś jest jeszcze, lecz co jutro będzie?
Ci, co najgorsze ścieżki przemierzają
Zauważ, że nigdy nie narzekają.

Nie marudź więc ciągle, że szkoła, że praca
Ciesz się, że zawsze z tej pracy wracasz!


Na zdjęciu laureatki finału w Gimnazjum nr 6 - Basia, Agata, Karolina i Agata

Zespół Szkół nr 3 
Zapraszamy na krótką foto-relację
W projekcie udział wzięło 31 uczniów z klas IIIa i IIIb gimnazjum oraz IIc i IIe liceum, którzy podczas finału zaprezentowali Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kai Kairos”, Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem „Odzyskać Więzi”, Fundację Marty Chojnowskiej „Przerwij Ciszę”, Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Umysłową „Jestem”, Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De facto” i Stowarzyszenie „Portal FM” – Pomagamy Dzieciom. Poziom przygotowanych prac był bardzo wysoki, a pomysły na przedstawienie organizacji – różnorodne, z programem telewizyjnym włącznie.

Klaudia, Weronika, Ania, dwie Kasie, Aleksandra i Daniela - uczennice z III b gimnazjum przygotowały swoją prezentację w formie lekcji. Sroga pani nauczycielka sprawdzała poziom wiedzy na temat filantropii, problemów społecznych i lokalnych organizacji pozarządowych.

Laureatki finału w Zespole Szkół nr 3 podczas prezentacji - Klaudia, Ania, dwie Kasie, Weronika, Aleksandra i Daniela.

Uczennice zaprosiły do udziału w swojej prezentacji małych podopiecznych Klubu Profilaktyki Środowiskowej „Szuflada” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Kai Kairos”. Wspólnie z nimi przygotowały układ taneczny. Ich prezentacja zyskała najwyższe uznanie jury.

Podwójna korzyść
W każdej szkole biorącej udział w projekcie, zwycięża jeden zespół uczniów, który przekazuje nagrodę bohaterowi swojej prezentacji – lokalnej organizacji pozarządowej. Zatem korzyść z nagrody jest podwójna – daje radość i satysfakcję uczniom (robią coś dobrego dla innych) i realne wsparcie finansowe organizacji!

* * *

21 marca 2013r.

Uczniowie z grójeckiego liceum wygrali 5 tys. złotych dla GKS „Mazowsze”

Magda, dwie Pauliny i dwóch Mateuszów z klasy II d Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu wygrali nagrodę główną podczas finału projektu „Młodzież i filantropia”, który odbył się 21 marca br. w ich szkole. Sześć zespołów uczniowskich zaprezentowało wybrane przez siebie lokalne organizacje pozarządowe. Walczyli o 5 tysięcy złotych dla bohatera swojej prezentacji. Gościem honorowym finału i członkiem jury była Pani Justyna Kozdryk - sztangistka, medalistka igrzysk paraolimpijskich w Pekinie oraz mistrzostw świata i Europy.

Zapraszamy na krótką foto-relację


Na zdjęciu (od lewej): Marta Łukiewicz - koordynator projektu w LO w Grójcu, Paulina, Mateusz, Magda, Paulina, Mateusz i Justyna Kozdryk

Magda, dwie Pauliny i dwóch Mateuszów zostali laureatami finału w Grójcu. Podczas prezentacji Grójeckiego Klubu Sportowego „Mazowsze” wystąpili w strojach klubowych, przybliżyli jego historię, wzloty i upadki oraz podkreślili jak ważną rolę spełnia on w życiu młodych ludzi – kształtuje charakter, samodyscyplinę, uczy aktywnego spędzania czasu i rozwija sportowe pasje. Podczas prezentacji jeden z uczniów udzielając wywiadu wcielił się w rolę prezesa Klubu. Podkreślał potrzeby Klubu, które wiążą się z zakupem strojów piłkarskich oraz sprzętu, a także odżywek i witamin dla sportowców. Przygotowana przez uczniów profesjonalna prezentacja  na pewno zostanie wykorzystana przez Klub w celach promocyjnych. Zwycięzcy grójeckiego finału otrzymali symboliczny czek na kwotę 5 tysięcy złotych i przekazali go na ręce Zarządu Klubu.
Podczas prezentacji  Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „PINOKIO”, sam Pinokio z bajki chciał dowiedzieć się jak najwięcej o organizacji. Od koleżanek dowiedział się, że celem Stowarzyszenia jest wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych środowisk z terenu Grójca i okolic. Organizacja prowadzi wiele działań promujących kulturę  angażując podopiecznych w jej tworzenie.  Fragmenty przedstawienia „Zemsta po Grójecku” podopieczni Stowarzyszenia przedstawili podczas obrad jury. Uczniowie zwrócili uwagę na fakt, że dzięki projektowi „Młodzież i filantropia” dowiedzieli się o istnieniu Stowarzyszenia. Zorganizowali już zbiórkę zabawek dla dzieci i planują kolejne.
Uczennice, prezentujące grójecki Warsztat Terapii Zajęciowej  podkreśliły  jak ważną rolę pełni on w życiu osób niepełnosprawnych – pozwala zdobyć umiejętności zawodowe, daje cel w życiu i możliwość spotkania z innymi ludźmi. Zupełnie nowym doświadczeniem było dla nich spotkanie z osobami niewidomymi - Moniką i Agnieszką, które świetnie radzą sobie w życiu mimo niepełnosprawności. Uczennice włączyły się w pracę Warsztatu biorąc udział w zajęciach z podopiecznymi.
Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnymi „Biedronki” działające przy Zespole Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu wspiera dzieci i osoby niepełnosprawne intelektualnie na każdym etapie życia, a także dba o kształtowanie pozytywnych postaw społecznych wobec dzieci i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Uczniowie opowiadając o działalności organizacji, pokazali galerię zdjęć z projektów już zrealizowanych – spływów kajakowych, turniejów tenisa stołowego, biegów ulicznych na rolkach i wycieczek. 
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kozietuły i Okolic powstało w 2008 roku w odpowiedzi na likwidację Szkoły Publicznej w Kozietułach. Dzięki lokalnej inicjatywie uruchomiona została Niepubliczna Szkoła Podstawowa, a potem przedszkole „Promyczek”. Uczniowie podkreślili, że Stowarzyszenie inicjuje  działania promujące lokalną społeczność. Organizuje m.in. Jabłonalia i Konkurs na największe jabłko powiatu grójeckiego.
W aktorskim stylu zostało zaprezentowane Stowarzyszenie WGR Kultura i Sport. Uczniowie dokładnie przybliżyli historię organizacji, która powstała w 2009 roku z połączenia działających już stowarzyszeń KiS i WGR. Stowarzyszenie upowszechnia kulturę fizyczną i sport wśród młodzieży, organizuje wiele imprez turystycznych i zawodów sportowych (np. liczne  rajdy rowerowe, Grójec Gofer Festiwal, Letni Piknik Sportowy), dzięki czemu promuje ziemię grójecką. Stara się również o wytyczanie nowych szlaków rowerowych i tras turystycznych.
Dzięki zaangażowaniu Pani Marty Łukiewicz – koordynatora projektu w grójeckim Liceum, nagrody rzeczowe od lokalnych sponsorów otrzymały trzy najlepsze zespoły, które zaprezentowały Grójecki Klub Sportowy „Mazowsze”, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz  Stowarzyszenie WGR Kultura i Sport.

* * *

19 marca 2013r.

Młodzież wygrała 5 tys. złotych dla Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki.

Kasia, Karina, Aneta, Małgosia i Tomek z Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Kosowie Lackim wygrali nagrodę główną podczas finału projektu „Młodzież i filantropia”, który odbył się 19 marca w ich szkole. Pięć zespołów uczniowskich zaprezentowało wybrane przez siebie lokalne organizacje pozarządowe. Walczyli o 5 tysięcy złotych dla bohatera swojej prezentacji.

Zapraszamy na krótką foto-relację

Wysoki poziom prac oraz różnorodność działań prowadzonych przez prezentowane organizacje sprawiły, że osoby nie znające życia gminy z dużą łatwością mogły sobie wyobrazić jak funkcjonuje lokalna społeczność. Warto również podkreślić, że wszystkie zespoły zaangażowały się w działalność wybranych organizacji i planują dalszą współpracę.

Na zdjęciu finaliści (od lewej): Tomek, Karina, Aneta, Kasia i Małgosia oraz Pani Agnieszka Ogrzewała, która odebrała czek w imieniu Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki.

Symboliczny czek na kwotę 5 tysięcy złotych trafił na ręce zespołu prezentującego Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki. Uczniowie przekazali go Pani Agnieszce Ogrzewała, Wiceprezes Stowarzyszenia. Prezentacja miała charakter debaty. Uczennice przedstawiły wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 55 uczniów gimnazjum i liceum, z której wynikało, że aż 90% ankietowanych korzystało z oferty Stowarzyszenia – kolonii, kursów, warsztatów i wycieczek. Kasia, Karina, Aneta, Małgosia i Tomek w ramach działań na rzecz organizacji stworzyli stronę internetową Stowarzyszenia- http://stowarzyszenie-kosowlacki.pl.tl, zaprojektowali logo i przygotowali materiały promocyjne.

Chłopcy prezentujący Klub Sportowy „Kosovia” szczegółowo przybliżyli jego historię, wzloty i upadki, podkreślili też jak ważna jest wiara w osiąganie wyznaczonych celów. Nie zabrakło klubowych szalików i stadionowych rytmów. Chłopcy pomagali Klubowi w odśnieżaniu boiska przed zimowymi treningami.

Uczniowie prezentujący Ochotniczą Straż Pożarną przybliżyli szczegółowo przebieg akcji ratowniczej, pokazali jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na strażakach i jakie zagrożenie niosą akcje, w których uczestniczą.  Uczniowie wsparli działalność OSP przygotowując plakaty i ulotki informujące o działalności Młodzieżowej Grupy Pożarniczej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Kosowskiej organizuje wiele inicjatyw, dzięki którym w gminie Kosów Lacki podtrzymywane są lokalne tradycje, rozpowszechniana jest twórczość ludowa i rękodzieło, pielęgnowana pamięć o dawnych właścicielach Kosowa i okolic. Podczas prezentacji zebrani goście mogli obejrzeć piękne zdjęcia z imprez organizowanych przez Stowarzyszenie – Dni Kosowa, Święta Ziemniaka, Powiatowych Prezentacji Kultury Podlaskiej.

Kosowski Klub Seniora działa od 2008 roku i zrzesza ponad 50. członków, którzy aktywnie włączają się w życie miasta. Pierwszy zrealizowany projekt „Aktywizacja osób starszych oraz ich rodzin” dał początek  dalszej działalności. Uczennice prezentujące Kosowski Klub Seniora przeprowadziły ankietę podczas jednego z klubowych spotkań. Wynika z niej, iż ulubionymi zajęciami kosowskich seniorów są gotowanie, spacery i jazda na rowerze, a wśród marzeń znalazły się spokojna starość, podróże i szczęście rodzinne.

Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele prezentowanych organizacji, dzięki którym udało się zrealizować projekt w Kosowie Lackim. Zabrakło jedynie strażaków z OSP w Kosowie Lackim, którzy w tym czasie brali udział w akcji gaszenia pożaru.

* * *

6 marca 2013r.

Uczennice Gimnazjum nr 4 w Ciechanowie wygrały 5 tysięcy złotych dla Stowarzyszenia PSYCHOART

Liwia, Natalia, Kaja, Oliwia i Ania w rockowym stylu przedstawiły Stowarzyszenie PSYCHOART i wygrały nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu „Młodzież i filantropia”. Dzięki ich zaangażowaniu nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych zasili konto organizacji. Symboliczny czek odebrał Prezes Stowarzyszenia Artur Lech.

Zapraszamy krótką foto-relację.

Na zdjęciu: Zwycięski zespół w składzie - Liwia, Natalia, Kaja, Oliwia i Ania (górny rząd) oraz dyr Grażyna Lubecka z PBS w Ciechanowie wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia PSYCHOART (w dolnym rzędzie), Agnieszka Sawczuk - Prezes Fundacji dla Polski (trzecia od lewej w górnym rzędzie) i Izabela Siander z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (pierwsza z prawej).

Niesamowite emocje i pozytywna energia towarzyszyły finałowi projektu, do którego Fundacja dla Polski zaprosiła w tym roku szkolnym dziesięć szkół z Mazowsza. 6 marca w ciechanowskim Gimnazjum nr 4 uczennice i uczniowie klas II i III prezentowali działalność wybranych przez siebie lokalnych organizacji pozarządowych. Wcześniej, przez trzy miesiące realizowali projekt – poznali ideę filantropii, problemy swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzyli też swoją wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, zebrali materiały i przeprowadzili wywiady.

W projekcie udział wzięło 23 uczniów, którzy pracując w zespołach przygotowali sześć prezentacji. Przybliżyli działalność Stowarzyszenia Ciechanowska Grupa Rowerowa, Fundacji Pomocy Dzieciom, Młodzieży i Dorosłym Niepełnosprawnym „Być jak inni”, Stowarzyszenia PSYCHOART, Fundacji Rozwoju Talentów „Jestem blisko”, Banku Żywności w Ciechanowie oraz Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii, Ich Rodzin i Przyjaciół „Amazonka”. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli przedstawiciele prezentowanych organizacji, dzięki którym uczniowie mogli zebrać niezbędne informacje oraz poczuć, ile satysfakcji i zadowolenia można czerpać z uczestniczenia w życiu swoich społeczności! Kilkoro uczniów działało już wcześniej jako wolontariusze angażując się w pracę na rzecz innych. Dla wielu przygoda z wolontariatem właśnie się zaczęła. Dzięki współpracy uczennic ze Stowarzyszeniem „Amazonka” już niedługo w Gimnazjum nr 4 odbędą się zajęcia upowszechniające profilaktykę raka piersi.

Świetną oprawę muzyczną finału zapewnili harcerze z Hufca ZHP w Ciechanowie, chór szkolny oraz laureat Psycho Guitar Battle Adam Wełna.

Warto pomagać!

Projekt Młodzież i filantropia prowadziły w szkole panie Justyna Molkowska i Iga Prusaczyk. Podkreślają, że były świadkami nawiązywania się między uczniami a organizacjami niezwykłych więzi przyjaźni i współpracy, które z pewnością zaowocują już wkrótce niesamowitymi przedsięwzięciami. Są przekonane, że młodzież ma teraz świadomość, że warto bezinteresownie pomagać.

Nie byłoby pewnie tak wielkich emocji, gdyby nie nagroda finansowa, którą ufundował Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie.

- Wspieranie rozwoju społeczności lokalnej to główny element misji Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Szczególnie bliskie i ważne są dla nas zawsze projekty wspierające młodych ludzi. „Młodzież i filantropia” to jeden z tych, który edukuje, motywuje do działania i pomaga młodzieży zaprezentować swoje talenty. Dlatego nie mogło nas tam zabraknąć. - mówi Andrzej Szwejkowski, Prezes PBS w Ciechanowie.

Stowarzyszenie PSYCHOART od 5. lat uczestniczy w życiu kulturalnym Ciechanowa. Realizuje wiele inicjatyw – koncertów, festiwali muzycznych, konkursów. Swoje pasje artystyczne łączy z bezinteresowną pomocą innym i czerpie z tego wiele radości. To grupa pozytywnie zakręconych ludzi, którym się chce i którzy wierzą, że wspólnie można zdziałać wiele dobrego!

W jury konkursu zasiedli: Beata Bonisławska - członek Stowarzyszenia "Tacy Sami", Grażyna Lubecka - Dyrektor Zespołu Komunikacji Społecznej i Marketingu w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie, Izabela Siander – Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, Ryszard Marut - Redaktor Naczelny "Tygodnika Ciechanowskiego", Jacek Pawłowski - wicedyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, Krzysztof Pilitowski - Przewodniczący Rady Rodziców Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, Gabriel Pszczółkowski - wiceprzewodniczący Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 4 w Ciechanowie.

* * *

26 lutego 2013 r.

Uczennice z Mińska wygrały 5 tys. złotych dla Stowarzyszenia „Koniczynka”

Aleksandra, Maryla, Milena, Natalia, Blanka i Paulina z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim wygrały nagrodę główną w konkursie realizowanym w ramach projektu „Młodzież i filantropia”. Dzięki ich zaangażowaniu Stowarzyszenie „Koniczynka” otrzyma 5 tys. złotych na działalność statutową. Nagrodę odebrała Prezes Stowarzyszenia, Pani Ewa Gierat.

Na zdjęciu: Laureatki konkursu – uczennice klasy 2a LO z pamiątkowym czekiem, Ewa Gierat – Prezes Stowarzyszenia „Koniczynka” (z prawej), Jadwiga Ostrowska – Dźwigała – Dyrektor GiLO (z lewej) oraz zaproszeni goście.

26 lutego podczas finału projektu pięć zespołów uczniowskich z klas 2a liceum i 3a gimnazjum zaprezentowało efekty swojej pracy. Ich zadaniem było przedstawienie wybranej organizacji pozarządowej działającej w lokalnej społeczności. Wcześniej, przez trzy miesiące realizowali projekt – poznali ideę filantropii, problemy społeczne swojej społeczności i możliwe sposoby ich rozwiązania, poszerzyli też wiedzę na temat współpracy w zespole i przygotowania prezentacji. Odwiedzili lokalne organizacje pozarządowe, zebrali materiały, przeprowadzili wywiady i przygotowali na ich temat prezentacje finałowe.

Pierwszy zespół przybliżył historię, specyfikę działania i potrzeby Polskiego Związku Niewidomych, Koło  w Mińsku Mazowieckim. Uczennice wykorzystały różne formy przekazu – wywiad radiowy, zdjęcia i krótkie filmiki o charakterze edukacyjnym. Zwróciły uwagę na to, co robić a czego unikać, aby pomoc osobom z niepełnosprawnością wzroku była właściwa.

Chłopcy przedstawiający działalność Chorągwi Mazowieckiej Związku Harcerstwa Polskiego w swojej prezentacji zwrócili uwagę na niski poziom wiedzy i umiejętności młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podkreślali rolę szkoleń, które w tym zakresie prowadzi ZHP przygotowując młodych ludzi do właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

W ramach prezentacji Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Krok Dalej” zebrani dowiedzieli się, na czym polega mózgowe porażenie, jaki ma wpływ na życie i funkcjonowanie osób chorych. Stowarzyszenie otacza wsparciem i opieką całe rodziny, w których jest dziecko niepełnosprawne, działa na rzecz wszechstronnego rozwoju i rehabilitacji swoich podopiecznych.

Zwycięski zespół prezentujący Stowarzyszenie „Koniczynka” wykorzystał formę wywiadu. W studiu „Pytania na śniadanie” w roli zaproszonych gości wystąpiły uczennice, które przybliżyły działalność organizacji. Stowarzyszenie zostało powołane przez pracowników Ośrodka Szkolno – Wychowawczego  im. Janusza Korczaka w Mińsku Mazowieckim, a jego głównymi celami są opieka, rehabilitacja i wychowanie dzieci z niepełnosprawnością umysłową, zapewnienie im jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju, a także organizowanie różnych inicjatyw mających na celu rozwój talentów i twórczości podopiecznych.

Prezentacja Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich nr 1009 szczególnie zainteresowała męską część widowni. Uczniowie zaprezentowali ekwipunek oraz sprzęt do ćwiczeń taktycznych. Mówili również o szkoleniach, które przygotowują członków organizacji do służby mającej wpływ na szeroko rozumiane bezpieczeństwo publiczne, podnoszą sprawność fizyczną, uczą dyscypliny i współpracy w zespole.

Przed jury konkursu stało naprawdę trudne zadanie, bowiem poziom prac i różnorodność form przekazu były bardzo wysokie. Prezentacje oceniało jury w składzie: Izabela Siander, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Joanna Stosio, pedagog i przewodnicząca szkolnego wolontariatu, Krzysztof Płochocki – Wicestarosta Powiatu Mińskiego, Tomasz Adamczak – nauczyciel WOS i historii, dziennikarz, Tomasz Paudyna – Dyrektor Studium Języków Obcych w Mińsku Mazowieckim.

Projekt w Mińsku prowadzili nauczyciele Piotr Cetra i Marek Pałdyna, którzy podkreślali, że początki projektu były dość trudne, ale już po kilku pierwszych lekcjach między uczniami wywiązała się zdrowa rywalizacja i z dużym zaangażowaniem realizowali kolejne etapy projektu, aż do samego finału.

 * * *

20 lutego 2013 r. projekt Młodzież i filantropia rozpoczęła młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu Plus Radom, które jest patronem medialnym projektu Młodzież i fialntropia w Radomiu.

http://radom.radioplus.pl/Wiadomosci/Radom/Mlodziez-i-filantropia-ruszyl-projekt-w-Radomiu">http://radom.radioplus.pl/Wiadomosci/Radom/Mlodziez-i-filantropia-ruszyl-projekt-w-Radomiu

* * *

6 listopada 2012 r.
Wystartowała druga edycja projektu Młodzież i filantropia

6 listopada odbyło się w Warszawie szkolenie dla nauczycieli z gimnazjów i liceów z Mazowsza, którzy będą realizowali projekt „Młodzież i filantropia” w roku szkolnym 2012/2013. W szkoleniu udział wzięło 17 nauczycieli. Przyjechali z Grójca, Mińska Mazowieckiego, Płocka, Ciechanowa, Kosowa Lackiego, Pułtuska, Radomia i Warszawy. Nauczyciele mieli możliwość przećwiczenia zajęć warsztatowych, które już niedługo będą prowadzili ze swoimi uczniami oraz poznali metodologię projektu. Otrzymali również pakiet niezbędnych materiałów. Podczas szkolenia tematykę organizacji pozarządowych przybliżyła Pani Izabela Siander, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi (na zdjęciu poniżej).

Tegoroczna edycja projektu realizowana jest w dziesięciu szkołach na Mazowszu w partnerstwie z Wojewodą Mazowieckim, Mazowieckim Kuratorem Oświaty oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Szkoły biorące udział w projekcie na Mazowszu:
1. Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
2. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
3. Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim
4. Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
5. Zespół Szkół nr 3 w Płocku      
6. Gimnazjum nr 6 im. Prof. Wł. Szafera w Płocku
7. Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Pułtusku
8. Publiczne Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu
9. Społeczne Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie
10. Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia w Warszawie

13 czerwca 2013r. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim spotkali się wszyscy laureaci projektu "Młodzież i filantropia"

  • Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

    Gimnazjum nr 4 im. Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

  • Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

    Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu

  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim

    Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Kosowie Lackim

  • Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

    Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim

  • Nauczyciele i organizatorzy projektu Młodzież i filantropia

    Nauczyciele i organizatorzy projektu Młodzież i filantropia

  • Gimnazjum nr 6 im. Prof. Wł. Szafera w Płocku

    Gimnazjum nr 6 im. Prof. Wł. Szafera w Płocku

  • Zespół Szkół nr 3 w Płocku

    Zespół Szkół nr 3 w Płocku

  • Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Pułtusku

    Publiczne Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Pułtusku

  • Publiczne Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów

    Publiczne Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów

  • Społeczne Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie

    Społeczne Liceum z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie

Sponsorzy nagród finansowych w konkursie na najlepszą prezentację organizacji pozarządowej